Print

Система безоплатної правової допомоги як гарант забезпечення конституційних прав громадян

Share

gol

Сьогодні, 22 вересня, у приміщенні Регіонального центру з надання БВПД у Рівненській області відбувся круглий стіл «Право на мирні зібрання в Україні: загрози та виклики» за участю представників засобів масової інформації Рівненщини.

Захід організований Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Рівненській області спільно з громадською приймальнею Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Рівне для обговорення проекту Закону України «Про гарантії свободи і мирних зібрань».

Під час дискусії директор Регіонального центру з надання БВПД Василь Овдіюк, зокрема, акцентував увагу присутніх на роботі системи БПД та забезпеченні конституційних прав українців під час затримань, які можуть траплятися і протягом мирних зібрань. Директор Регіонального центру роз’яснив, що, згідно з законодавством, кожен затриманий має право на адвоката за кошт держави, а правоохоронні органи, які здійснили затримання, зобов’язані повідомити про це центр з надання БВПД. Після цього центр видає для адвоката відповідне доручення про здійснення представництва. Для прикладу Василь Овдіюк навів велику кількість затриманих під час мирних акцій 2014 року на майдані Незалежності у Києві, коли київські адвокати, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, виїжджали до кожного з них та забезпечували тим самим конституційні права затриманих.

1

Також Василь Овдіюк навів присутнім показники діяльності системи безоплатної правової допомоги Рівненщини, зазначивши кількість виданих доручень та прийнятих центрами клієнтів. Окрему увагу директор РЦ приділив діяльності бюро правової допомоги, проінформувавши про початок їхньої роботи та основні завдання.

Обговорючи законопроект «Про гарантії свободи і мирних зібрань», учасники круглого столу зупинилися на проблемних питаннях, які стосуються попереднього повідомлення про мирне зібрання та відведеного на це часу. Так, у проекті закону вказано, що організатори зібрання повинні не менше, ніж за 48 годин до проведення акції, повідомити про це орган місцевого самоврядування. Натомість у докладі управління верховного комісара ООН з прав людини зазначається, що така норма може створити умови для «довільної заборони або обмежень» мирних зібрань в Україні судовими рішеннями.

2

Участь у круглому столі взяли працівники системи надання БВПД Рівненщини на чолі з директором Регіонального центру Василем Овдіюком: начальники відділів Регіонального центру Світлана Бухтіярова та Світлана Бідюк, директор та начальник Рівненського місцевого центру Алла Негрей і Ольга Мазурець. Українську Гельсінську спілку з прав людини м. Рівне представляли Марія Цип’ящук та Олена Романова. У заході також взяли участь представник Управління патрульної поліції в Рівному Андрій Крутень, аналітик громадської мережі «Опора» Анатолій Бондарчук та голова Рівненської міської молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив» Іванна Пашинська

3